|
 |
Plochá noha - Pes planus
Noha sa v priebehu evolúcie ešte celkom neprispôsobila vzpriamenej chôdzi. Ťažko zvláda trvalé zaťaženie, klenba nohy sa prepadáva. Pozdĺžne a priečne klenby klesajú a jej vnútorné strany sa začnú dotýkať terénu. Keď sa mokrou nohou postavíme na rovnú skalu, noha zanechá na skale stopu. Túto stopu môžeme najlepšie študovať pomocou počítača. Na obrázku vidíme zreteľne klesnutú priečnu klenbu chodila.
Silný tlak chodidla je na tomto mieste znázornený žltou farbou. Silový vektor je značne posunutý do stredu chodidla.
- Vnútorný členok sa vysunul, pretože prepadáva dovnútra. Tento obraz poznajú mnohí tak, že mizne klenba a vnútorný členok nápadne vytŕča. Noha stráca estetický vzhľad a schopnosť pružnej chôdze.
Plochá noha môže vzniknúť, keď dieťa začína chodiť. Nesmieme si však pomýliť plochú nohu a milú vankúšikovitú detskú nožičku bez klenby. Táto porucha sa môže vyvinúť v období rýchleho rastu, medzi 7-10 rokom, prípadne 16-20 rokom. Neskôr v období klimaktéria, následkom hormonálnych zmien, noha stráca schopnosť odolávať záťaži. Mnoho krát sa vytvorí tiež v období tehotenstva.
Príznaky plochej nohy
- Zo začiatku sú nevýznamné. Neurčitá pálivá bolesť v chodidlách. Neskôr sa však objavujú bolesti, ktoré sa pri dlhšom chodení alebo státí stávajú nevydržateľné. Šíria sa do celého chodidla a priehlavku. Bolesť vyžaruje do lýtka, kolena a stehien, dokonca aj do bedrovej a krížovej oblasti.
- Tieto bolesti sa po odpočinku zmierňujú. Medzi typické sťažnosti patrí rýchla únava dolných končatín, stuhnuté členky a nohy. Nohy sa silno potia a časté sú aj kožné problémy. Človek s plochou nohou pôsobí ťažkopádnym dojmom.
Prevencia
Väčšine ochorení sa dá predchádzať. To platí aj pre ploché nohy. Veľkú zodpovednosť majú rodičia hlavne v útlom detstve. Dôležité je napr.:neučiť chodiť dieťa predčasne, nerobiť dlhé únavné prechádzky. U detí so zdravou kostrou a svalmi treba dodržať hlavnú zásadu: Nechať dieťa, aby si naplnilo svoje prirodzené nároky na pohyb. Nezasahovať do prirodzeného vývoja organizmu dieťaťa. Veľmi dôležitá je aj správna obuv. Nie sú vhodné sandáliky a topánočky s mäkkou podrážkou a bez päty. Najvhodnejšia je taká obuv, ktorá sleduje tvar priehlavku, má koženú podrážku, prípadne sú to vysoké šnurovacie topánky. Nezabúdajme, že plochá noha vzniká mnohokrát aj v puberte. Po ukončení základnej školskej dochádzky na pohodlie zvyknutí žiaci začnú postávať celé dni, ako učni pri pracovnom stole.
Liečba
- Pomocou vložiek
Keď sa v dospelosti objavia príznaky, ktoré poukazujú na ploché nohy, je potrebné klenbu podoprieť vhodnými vložkami. Ak sú vložky dobré, váha tela je uložená na nich, tým odbremenia unavené šľachy. Trvalé nosenie tejto podpory vo väčšine prípadov pomôže.
- Iné metódy
Okrem nosenia vložiek sú aj iné metódy, ktoré majú preventívny účinok a zmierňujú nepríjemné príznaky. Pomáhajú predísť zhoršeniu tohto stavu a ďalšieho klesnutia klenby.
Prvým dôležitým faktorom je aj osvojenie si správnej chôdze: Nohy kladieme rovnobežne a nevytáčame ich von. Treba venovať pozornosť aj tomu, aby sa chodidlo posúvalo oblúkom medzi pätou a palcom. Nedovoľme, aby vnútorná strana členku prepadla.
Druhým krokom je precvičovanie nohy. Jej cieľom je napínanie skrátených svalov a ich posilnenie.
Ťažké formy plochej nohy
V tejto kapitole sa uvádzajú len najmiernejšie sa vyskytujúce poruchy, zároveň sú našťastie tieto najčastejšími. Ťažké formy tejto choroby sa môžu vyvinúť v ktoromkoľvek veku. Prípadne sa vyskytujú aj ako vrodené vady. Riešiť tieto prípady patrí k ťažkým úlohám ortopédie. |
 |